17 Ocak 2019 Perşembe
Dönüş zamanı

Dönüş zamanı

Göreve geldikten hemen sonra önce et fiyatlarını indiren ardından da hayvancılığın gelişmesi için çeşitli teşvik paketleri düzenleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklere bir yenisini daha

Göreve geldikten hemen sonra önce et fiyatlarını indiren ardından da hayvancılığın gelişmesi için çeşitli teşvik paketleri düzenleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklere bir yenisini daha ekledi.  Bakan Fakıbaba, köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceğini açıkladı. Projenin açıklamasından sonra başta hayvancılığın yoğun olduğu Şanlıurfa ve Adıyaman olmak üzere yıllar önce çevre illerin köylerinden Gaziantep’e göç eden vatandaşların tekrar köylerine dönmeleri bekleniyor.

300 KOYUN + ASGARİ ÜCRET

Proje ile ilgili konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verilecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder. Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak” dedi.

6.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz