24 Şubat 2020 Pazartesi
Doğru Çizgi Mimarlar Platformu SEÇİME İDDİALI GİDİYOR

Doğru Çizgi Mimarlar Platformu SEÇİME İDDİALI GİDİYOR

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin 16. Olağan Genel Kurulu 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek.

Mevcut Oda Başkanı Özgür Girişken’in aday olmayacağı seçimde Doğru Çizgi Mimarlar Platformu adına Bora Kanevetçi ve Çağdaş Demokrat Mimarlar adına Aslı Ölçal Tezel yarışacak.

Hafta sonu gerçekleşecek seçime iddialı hazırlanan Doğru Çizgi Mimarlar Platformu adayı Bora Kanevetçi, sorunların çözümsüz olmadığını belirtti. Mesleğin ve kentin sorunlarına vakıf olduklarını, daha iyisini yapmak için göreve talip olduklarını belirten Doğru Çizgi Mimarlar Platformu adayı Bora Kanevetçi, “Tüm meslektaşlarımızdan geleceğimizi oluşturmak adına Doğru Çizgi Mimarlar Platformu’nda buluşmaya davet ediyoruz” dedi.  Doğru Çizgi Mimarlar Platformu ekibinde yer alan Yılmaz Çınar ise, sektörün ve kentin sorunlarını ‘Ortak Akıl’ ile çözeceklerini belirterek, “Doğru Çizgi Mimarlar Platformu olarak şeffaf bir yönetim tarzı uygulayacağız” dedi.

 

MESLEKTAŞLARIMIZIN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALAN BİR ANLAYIŞLA YOLA ÇIKTIK

Meslektaşlarının görüş ve önerilerini dikkate alan bir anlayışla yola çıktıklarını belirten Kanevetçi, “Görev, yetki ve amacı yasayla belirlenmiş “kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan mimarlar odamıza verilen hak ve görevleri” daha etkin, daha katılımcı, daha şeffaf, daha sosyal, daha kucaklayıcı, toplumun ve meslektaşların sorunlarına daha fazla duyarlılık gösteren, daha araştırmacı  bir şekilde yerine getirmesini, Odamız birliğinin temel ilke ve prensiplerinden de ödün vermeden hep birlikte sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

SORUNLAR VAR ANCAK ÇÖZÜMSÜZ DEĞİLLER

Sorunların çözümsüz olmadığını vurgulayan Kanevetçi, “Nitelikli eğitim konusundaki aksaklıklar, mimar sayısındaki son yıllardaki ciddi artış, işsizlik ve istihdam sorunu, eğitimleri devam eden mimar adayı genç öğrencilerimizin staj sorunu, özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın hak ettiğinin çok altında ücret mukabilinde çalışması, yeni mezun meslektaşlarımızın yönetmelik ve imar hukuku anlamında ve teknik anlamda desteklenmeleri, tecrübe edinme süreçleri ile ilgili sorunlar ve bunun gibi niceleri zaten birlikte yaşadığımız sorunlar ancak çözümsüz değiller. Bu sorunları nasıl çözeceğimizi biliyoruz ve meslektaşlarımızla el ele verdiğimizde, çözüme kavuşturamayacağımız bir sorun kalmayacağına inanıyoruz” dedi.

 

SORUNU, SORUN OLMA SÜRECİNE GİRMEDEN ÖNCE ÖNGÖREREK İLERLEYECEĞİZ

Sadece mesleki anlamda değil, ülke ve kentle ilgili yapılacak her türlü çalışmalara katkı sunma anlamında projeler üreteceklerini belirten Kanevetçi, “Öncelikle; hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan ve sorunu, sorun olma sürecine girmeden önce öngörerek ilerleyeceğiz. Mimarlık fakültelerindeki eğitim sürecine katkı sağlayacak çalışmalar adına üniversitelerle işbirliği yapmayı hedefliyoruz. Staj sorunu için Odamız çatısı altında bir staj havuzu oluşturarak genç meslektaş adaylarımıza katkı sunma konusunda hassas olacağız. İyi yürütülen mimarlık hizmetinin mesleki gelişim alt yapısından geçmekte olduğunun farkındalığıyla, Oda bünyesinde düzenlenecek olan mesleki gelişim etkinliklerinin edinilmiş sertifikalar ve belgelerin ötesine geçip, meslektaşların gerçekçi bir şekilde modern dünyanın gereklerine uygun şekil almasını sağlamaya gayret göstereceğiz. Ücretli çalışan tüm meslektaşların özlük haklarını korumayı ilke edineceğiz. Serbest çalışan tüm meslektaşlarımızın müşteri ve idarelerle yaşadıkları sorunlarda daha duyarlı ve çözüm odaklı olmaya ve mesleğimizi hak ettiği yere getirmeye daha fazla özen göstereceğiz. Sadece mesleki anlamda değil, ülke ve kentle ilgili yapılacak her türlü çalışmalara da katkı sunma anlamında projelerimiz var. Ülke ve kent ölçeğindeki imar uygulamaları, tarihi doku, çevre ve şehircilik uygulamalarıyla birlikte meslektaşlarımızın haklarını ilgilendiren mevzuat ve yönetmelikler oluşturulurken; bilim, fen, hukuk, sağlık, çevre, kültürel ve tarihi kriterler, yapılacak her analizin temel noktası olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

DOĞRU ÇİZGİ MİMARLAR PLATFORMU’NDA BULUŞMAYA DAVET EDİYORUZ

Tüm meslektaşları Doğru Çizgi Mimarlar Platformu’nda buluşmaya davet eden Kanevetçi, “Bu temel analiz süzgecinde olmak kaydıyla Mimarların bu süreçlerde daha aktif rol üstlenebilmesi gerektiğine inanıyoruz. Mimarlar odası Gaziantep şubesinin sadece bizim değil hepimizin bağlı olduğu bir yapı olduğunu lütfen aklımızdan çıkarmayalım. Yeniden biz olacağımız, dayanışma ve özverinin egemen olacağı, farkındalığı artırmak adına yola çıkmış bulunuyoruz. Tüm meslektaşlarımızdan destek istiyor, geleceğimizi oluşturmak adına Doğru Çizgi Mimarlar Platformu’nda buluşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

GÜÇLÜ VE DİNAMİK BİR EKİP

Doğru Çizgi Mimarlar Platformu adına Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanlığına aday olan Bora Kanevetçi’nin ekibinde; Yılmaz Çınar, Nihat Akınal, Cansu Karadağ, Ayça Aytaç Yüksek, Mustafa Kahraman, Mustafa Büyükuncu, Dilara Keremoğlu, Aslı Saygılı, Ferhat Sarıgül, Abdulkadir Kılıç ve Serkan Büyükbinici bulunuyor.

Haber Merkezi

14.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz