8 Aralık 2019 Pazar
Dişi kurban kesmeyin!

Dişi kurban kesmeyin!

Gaziantep Bölgesel Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yunus Emre Özdede, Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık alacak vatandaşları uyardı.

Kurban Bayramı’nda dişi hayvan kesilmemesi gerektiğinin belirtenÖzdede, “Yıllardır hayvanları ithal ediyoruz. Kendi yerli üretim miktarımızı artırmamız lazım. Kurban seçilirken dişi hayvanlar kesmememiz lazım. Kanunen dişi hayvan kesimi yasak zaten. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olmaları çok önemli. Vatandaşların kurbanlık için erkek hayvanı tercih etmesi gerekiyor” dedi.

Gaziantep’te kurbanlık sayısı yeterli

Gaziantep’te yeterli sayıda kurbanlık olduğunu belirten Özdede, “Şuanda hayvan varlığı açısında Gaziantep’te sıkıntı yok. Gaziantep’te yeterli sayıda kurbanlık var. Türkiye genelinde kurbanlık sıkıntısı yok. Kurban fiyatları normal fiyatlar. Bunun altındaki fiyatlar üreticilerin zarar etmesine enden olur. Kurbanlık fiyatları üretici için çok iyi rakamlar değil ama hem vatandaş hem üretici için makul fiyatlar. Hayvan pazarında bu yıl ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Hayvan satışları geçen yıllara göre iyi durumda. Bu sevindirici bir durum. Üreticilerin yüzü bu bayramda gülebilir” dedi.

Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması gerekiyor

Kurban edilecek hayvanların sağlıklı olması gerektiğini belirten Özdede, “Kurbanlık alırken dini vaciplerine göre şartlar var: Bu şartlara göre kurban edilecek danaların 2 yaşını doldurması gerekiyor, Küçükbaş hayvanların ise en az 1 yaşını doldurması gerekiyor. Ayrıca hasta olan hayvanların kurban edilememesi gerekiyor. Bide halk sağlığı açısında dikkat etmemiz gereken şartlar var. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı olması gerekiyor. Bu çok önemli. Vatandaşlar bunu nasıl anlayacak? Özellikle Veteriner Kontrol Noktaların olduğu, hayvanların transfer belgelerinin olduğu hayvanları tercih etmek oralardan hayvan almaları tercih etmek gerekiyor. Vatandaşların Bakanlığın oluşturmuş olduğu hayvan satış noktalarında, Pazar yerlerinde hayvan almaları önemli” dedi.

Kurban seçilirken dişi hayvanlar kesilmemeli

Vatandaşların kurbanlık için erkek hayvanı tercih etmesi gerektiğini belirten Özdede, “Yıllardır hayvanları ithal ediyoruz. Kendi yerli üretim miktarımızı artırmamız lazım. Kurban seçilirken dişi hayvanlar kesmememiz lazım. Kanunen dişi hayvan kesimi yasak zaten. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olmaları çok önemli. Vatandaşların kurbanlık için erkek hayvanı tercih etmesi gerekiyor” dedi.

 Kurban kesim yerleri hijyenik ve suyun bulunduğu yer olmalı

Kurban kesilecek alanların hijyenik olması gerektiğini belirten Özdede, “Kurban kesim yerleri; hijyenik, yıkanabilir, suyun bulunduğu ortamlarda olmalı. Burada belediyelerin kurban kesimi için tahsis ettiği yerlerde kurban kesmek önemli. Mahalle arasında kurban kesilmemesi lazım. Kesim işinin de işi bilenler tarafından yapılması lazım. Belediyelerin belirlediği alanlarda veteriner hekimler tarafından takip ediliyor” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

9.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz