22 Ocak 2021 Cuma
Çiftçilerin sorunları masaya yatırıldı

Çiftçilerin sorunları masaya yatırıldı

Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit Başkanlığında toplandı.

Çiftçilerin sorunları masaya yatırıldığı toplantıda; 2020 bitkisel üretim değerlendirmesi, yaşanan pandeminin üretime etkisi ve 2020-2021 üretim sezonunda beklenen gelişmeler değerlendirildi. Son yıllarda yaşanan kuraklık sorunu için alınması gereken önlemler dile getirilerek sulamanın önemi bir kez daha dille getirildi. Tarımda yaşanan sorunları anlatan ziraat oda başkanları, borç yükü altındaki çiftçiler için destek istedi.

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit Başkanlığında toplandı. Çiftçilerin sorunları masaya yatırıldığı toplantıda; 2020 bitkisel üretim değerlendirmesi, yaşanan pandeminin üretime etkisi ve 2020 - 2021 üretim sezonunda beklenen gelişmeler değerlendirildi. Son yıllarda yaşanan kuraklık sorunu için alınması gereken önlemler dile getirilerek sulamanın önemi bir kez daha dillendirildi.

PANDEMİ SÜRECİNİN TARIMA OLAN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRİLDİ

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin görüşüldüğü toplantıda; KOVİD 19 virüs pandemi sürecinin tarıma olan etkilerini değerlendirerek, sektörde yaşanan olumsuzlukların tespit edilmesi ve alınacak önlemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit Başkanlığında düzenlenen Gaziantep Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısına; Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, Oğuzeli Ziraat Odası Başkanı Mustafa Uğur, Karkamış Ziraat Odası Başkanı İdris Bozkurt, Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz katıldı.

YARIM OLAN BARAJLARIN BİRAN ÖNCE TAMAMLANMASINI TALEP EDİYORUZ

Toplantıda konuşan Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, son dönemde yaşanan kuraklığa dikkat çekerek, “Türkiye genelinde tarım ve gıda olmazsa olmaz. Sadece Gaziantep’te değil Türkiye genelinde yarım olan barajların biran önce tamamlanmasını talep ediyoruz. Bunu sadece çiftçi için de halk için de talep ediyoruz. Çünkü çiftçi üretmezse halk ekmeği bulamaz. Gıda sorunu yaşamamız için ne gerekiyorsa yapılması gerekiyor” dedi.

GİRDİ MALİYETLERİ MUTLAKA DÜŞÜRÜLMELİ

Girdi maliyetlerin yüksekliğine de dikkat çeken Yiğit, “Girdi maliyetleri çok yüksek. Enerji maliyetleri mutlaka düşürülmeli ki çiftçi üretimi artırsın. Bu maliyetle çiftçi bir şey kazanamıyor. Yer altı suyu ile çiftçi bir şey kazanamıyor. Maliyet çok yüksek. Enerji maliyetlerini her seferinde dile getiriyoruz ama yapılmıyor. Elektrik, mazot, gübrede mutlaka daha fazla destek verilmesi lazım ki üretim daha çok olsun” dedi.

ÇİFTÇİLERİN YÜZDE 85’İ BANKALARA BORÇLU

Çiftçilerin yüzde 85’i bankalara borçlu olduğunu belirten Yiğit, ““Kredi kullanmayan çiftçi yok neredeye. Çiftçilerin yüzde 85’i bankalara borçlu ve faizler çok yüksek. Ödemelerin vadeleri geldi. Çiftçi bunun altından kalkamaz. Çiftçi borcunu erteletirse borcu daha çok olacak. Çiftçi borcu için yetkilerin çözüm bulması gerekiyor. Çünkü çiftçinin hacizlik olması çiftçi için bir utanç olur. Çiftçiye bunu yaşatmamak için gerekli çalışma yapılmalı” diye konuştu. 

KURAKLIK BÜYÜK BİR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Toplantıda konuşan Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da, yaşanan kuraklığın büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek, “Bölgesel olarak en kural bölgelerden bir tanesiyiz. Baraj ve akarsuyumuz yok. Çiftçilerimizin yer altından kuyu suyu çıkartarak tarlarını sulamaktadır. Aralık ve ocak ayında yağan yağmur kardan yer altı suyularımız zenginleşirdi ancak şuana kadar yağan yağış 35-40 kilogram. Geçen yıl 375 kilogramdı. Bu da büyük bir tehlike oluşturuyor” dedi.

KURAKLIK DEVAM EDERSE FISTIKTA YÜZDE 70’E KADAR VERİM KAYBI YAŞANI

Kuraklık devam ederse fıstıkta yüzde 70’e kadar verim kaybına yaşanabileceğine dikkat çeken Çolak, “Fıstıkların önümüzdeki senenin meyvesi karagözler şimdi fıstıkların dallarında. Havaların kurak geçmesinden dolayı karagözler beslenmiyor. Kuraklık devam ederse fıstıkta yüzde 70’e kadar verim kaybına neden olur” dedi.

BUĞDAYDA KÖK KURTLARI BAŞ GÖSTERMEYE BAŞLADI

Yaşanan kuraklıktan dolayı buğdayda kök kurtlarının baş göstermeye başladığını belirten Çolak, “Hububat ekim alanı konusunda zengin bir gölgeyiz. Bizde arpa, buğday, mercimek, mısır yetiştirilmektedir. Bunların da sadece çimlemesine fayda sağlayacak kadar yağmurun yağdı. Ama suya daha çok ihtiyaç duyan arazilerimiz kurumakla yüz yüze gelmiş. Zayıf olan bir bitkiye hastalık daha çabuk bulaşır. Şuan buğdayda kök kurtları baş göstermeye başladı. Ondan dolayı çiftçilerimiz mağdur oluyor ve tedirginler” dedi.

KANAL BARAK YAPILMALI

Çiftçilerin suyla buluşturmaları gerektiğini belirten Çolak, “Fırat akıyor barak bakıyor. Kanal İstanbul açılsın ama keşke bir de Kanal Barak açılsa. Fırat’tan Baraka kanal açsa Kanal İstanbul’dan daha çok ülkeye getirisi olur. Çok değerli ve kıymetli topraklarımız var ama suyumuz yok. Üretim olmazsa ülke ayakta duramaz. Bunu sulu tarıma geçtiğimizde yüzde 100 fark edeceğiz. Yüzde 100 daha kaliteli hububat ve meyve alacağımızdan eminiz. Bundan dolayı devlet büyüklerinden ve Tarım ve Orman Bakanından bu konuya el atmalarını ve çiftçilerimiz suyla buluşturmalarını istiyoruz” diye konuştu.  

FIRAT’TAN BARAK OVASINA SU GETİRİLMELİ

Oğuzeli Ziraat Odası Başkanı Mustafa Uğur ise, “Kayacık barajı üzerinde 130 bin dönüm ekili arazi var. Çiftçiler Doğanpınar barajının tamamlanmadığı için ikinci ürünü ekemeyecek. Doğanpınar barajı tamamlanırsa bir sıkıntı kalmayacak. Artı Fırat’tan barak ovasına suyun gelirse barak ovasına çok faydası olacak ve ekili arazi baya artacak” dedi.

BANKAYA GİDEN ÇİFTÇİ GERİ DÖNÜYOR

Çiftçilerin borçlarına dikkat çeken Uğur, “Çiftçinin borçları ertelendi denildi ama Ziraat Bankasına giden çiftçi geri dönüyor. Ertelenme diye bir şey yok. Resmiyette ertelendi denildi ama şuan belirli net bir şey yok” diye konuştu. BAHRİ UÇAR

14.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz