29 Mart 2020 Pazar
CHP’de zafer Demir’in

CHP’de zafer Demir’in

CHP Gaziantep İl Örgütü’nün 37. Olağan İl Kongresi gerçekleşti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın katılımıyla gerçekleşen kongrede il başkanlığı için Lütfü Demir, Hayri Sucu ve Murat Uslu yarıştı.

Seçimde … oy alarak CHP Gaziantep İl Başkanı seçildi. Rakipleri ise …. Oy aldı, .. de oy aldı.

CHP GAZİANTEP İL ÖRGÜTÜ’NÜN 37. OLAĞAN İL KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

CHP Gaziantep İl Örgütü’nün 37. Olağan İl Kongresi gerçekleşti. Şato Resteurantta gerçekleşen CHP İl Kongresine; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP PM Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Milletvekilleri Baha Ünlü, Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Gökan Zeybek, Suat Özcan ve Özgür Ceylan, Bayram Yılmazkaya, belediye meclis üyeleri, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI AĞBABA YAPTI

Divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın yaptığı kongreye il başkanlığı için Lütfü Demir, Hayri Sucu ve Murat Uslu yarıştı.

MUTLAKA SURİYE MESELESİNİN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

Kongrenin açılışında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İktidarın Suriye politikasını eleştirerek, “Mutlaka ve mutlaka bu Suriye meselesinin çözülmesi gerekiyor. Şimdi İdlip’te 4 milyon Suriyelinin daha Türkiye’ye girme durumu ile karşı karşıyayız. Suriye mevzusu bizim ekonomimizi de çökertti.  Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde her yıl binlerce Gaziantepli işsiz kalıyor” dedi.

GAZİANTEP’İN 31 MARTTA FEDAKÂRLIK YAPTI

Millet İttifakının 31 Mart seçimlerinde büyük bir başarıya imza attığını dile getiren Ağbaba, Gaziantep’in 31 Martta fedakârlık yaptığını belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi 31 Mart’ta önemli büyük bir başarıya imza attı. Bunu da ittifakla yaptık. Bu ittifakın başarılı olmasında kimler fedakarlık yaptı? Bu illerin başında Gaziantep geliyor. Gaziantep’i ayakta alkışlıyoruz. Türkiye, İstanbul, Ankara, Adana, Mersin adına teşekkür ediyoruz. Eğer Gaziantep fedakarlık etmeseydi bugün İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da Millet İttifakı’nın adayları oturmuyordu. O nedenle bir yeri veriyorsunuz ama birkaç yeri alıyorsunuz. Gaziantep’in fedakarlığına, özverisine teşekkür ediyorum” dedi.

2023 SEÇİMLERİNİN EN BÜYÜK ADAYI MİLLET İTTİFAKI

2023 yılında gerçekleşecek seçimlerde için de iddialı konuşan Ağbaba, “31 Mart ve 24 Haziran’da bu salonda bulunanların hayal edemeyeceği bir mutluluk yaşadık. 2023 seçimlerinin en büyük adayı Millet İttifakı. Bilin ki önümüzdeki seçimlerde Antep’te, Türkiye’nin her yanında cumhuriyet Halk Partisi, Millet İttifakı, hızla yol alıyor” dedi.

HER GÜN SEÇİM VARMIŞ GİBİ ÇALIŞACAĞIZ

Kongrede konuşan İl Başkanı ve adayı Lütfü Demir, “Halka ineceğiz, halka dokunacağız. Çalışmalarımızda ilçeleri kazanacağız. Seçime bir hafta kala değil, her gün seçim varmış gibi çalışacağız. 19 Şubat 2019 tarihinde genel merkez tarafından il başkanlığı görevine getirildim. Yerel seçimlerde aday listelerinin verilmesine 1 gün kala, görevin ateşten gömlek olduğunu bile bile yaptım.

O zaman Şahinbey ilçesinde aday göstermeme durumu ile karşı karşıya kalmıştık. Önseçimden yana olduğunu söyleyenler samimiyetsizler. Kadınlarımızla, gençlerimizle el ele mücadele vereceğiz. Gençliği olmayan partilerin geleceği de olmaz. Gençlerimizi her zaman destekleyeceğiz. Birlikte yürüyeceğiz, birlikte başaracağız, iktidara geleceğiz. Ben önseçime karşı değilim, ön seçimden yanayım. Yapılacak bir erken seçimde kesinlikle aday olmayacağım” dedi.

BU ÖRGÜTÜN KADERİ İKİ MİLLETVEKİLİNİN DUDAĞI ARASINDA OLMAYACAK

Kongrede konuşan CHP Gaziantep İl Başkan Adayı Hayri Sucu da, “31 Mart Yerel Seçimleri sırasında ön seçim konusunda Genel Merkezden genelge gönderildiğini ve benim bunu sumen altı ettiğim ileri sürüldü. Örgütte hiçbir konuyu sumen altı etmedim. Genelge geldiği zaman İlçelerimizle bu konuyu paylaştık. Ben önseçimden yana bir il başkanıyım. İlçe Başkanlıklarımıza konuyu ilettiğimiz zaman bu konuda önseçim istenilmediği söylendi.

Örgüt içerisinde hiçbir zaman kavga etmedik. Nasıl kongre başlangıcında tüm arkadaşlarımızı üç aday birlikte karşıladıysak, kongre sonunda da yan yana durarak sizleri uğurlayacağız. Seçim erken Genel Seçim döneminde 30 arkadaşımız milletvekili aday adayı oldular. Genel Merkeze önseçim yapılması konusunda istekte bulunduk ancak bu isteğimiz kabul edilmedi. Merkez Yoklaması kararının ardından 14 kişilik milletvekili listesi belirlendi. Listede bulunan 5 arkadaşımız listeden çekildiler. O dönemde milletvekili aday adayı olan arkadaşlarımız söz vermelerine rağmen seçim döneminde çalışmadılar.

Bir tane örgüt bizim yanımızda yer almadı. Adaylık olduğu zaman herkes ortaya çıkıyor, adaylık olmadığı zaman hepsi partiyi terk ediyor. Bu örgütün kaderi iki milletvekilinin dudağı arasında olmayacak. Genel Başkanımızın arkasındayım. Genel Başkanımız ile aramızda herhangi bir sorun yok. Görevden alındım ancak hale görevden alınma gerekçem belli değil. Açıklasınlar bana neden görevden alındığımı. Onun için hepinizden destek istiyorum. Ben milletvekili ya da belediye başkan adayı değilim. Bu partinin il başkanlığı koltuğunu milletvekilliği için basamak yaptırmayacağım” dedi.

BİZ NEDEN ESKİ CHP OLAMADIK

Kongrede konuşan Murat Uslu ise, “Bugün iktidar hedefinde olmanın coşkusuyla buradayız. Karşınızda Ankara’yı, İstanbul’u kurtarmış, yıllardır üzerimizde kara bulut gibi dolaşan bu karanlık günleri aşmış Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gaziantep il başkan adayıyım. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her yerde şahlanırken, biz burada yüzde 14’lere düşüyoruz.

Bu kent geçmişte, 89 yıllarında 8 parlamenteri bulundururken, 5 tane milletvekili çıkarırken bugün geldiğimiz noktada, 14 milletvekilinden 2’sini partimizden çıkarabiliyoruz. Biz neden eski CHP olamadık? Vicdanlarımıza sesleniyorum, neden bir başka partinin adayını desteklemeye mahkum olduk?  Son seçimlerde parti genel merkezinin uygun gördüğü seçim koordinasyon merkezi başkanlığı yaptım. Özellikle son dönem ile ilgili çok ciddi tespitlerim var. Ne parti disiplininden dışarı taştım, ne de bulunduğum durumdan hoşnut kaldım.

Neden kendi adayımızı destekleme şevkine ulaşamadık? Bize bu heyecanı tatmak çok görüldü? Bu partide onlarca belediye başkan adayı vardı. Adaylık açıklamamda da söylediğim gibi bu partide en az 20 tane büyükşehir belediye başkanlığı yapacak kapasitede insanı sayabilirim. Partimizin insan kaynağı oldukça zengin, bireysel anlamda kendi mesleğinde kariyer yapmış üyelerimiz var. Ancak bu güzellikleri değerlendiremiyoruz. Bizim yaklaşık 30 bin güzelliğimiz varken değerlendiremiyoruz. Bizim yüzde 30’ların çok üzerinde olmamız gerekiyor, o potansiyelimiz var. Biz, bizim dışımızdaki kararsız kitleyle paydaşız. Bu paydaşlığı oya çevirmek istediğimizde partimizin vizyonunu düşük buluyorlar” dedi.

BİZ BU ŞEKİLDE DAVRANARAK GAZİANTEP’TE İKTİDAR OLAMAYIZ

Kongrede konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da, “Aslında ben bir konuşma yapmaktan çekilmeyi düşünüyordum. Çünkü görüyorum ki salon gergin. Açıkçası biz de geriliyoruz. Neyi paylaşamıyoruz, anlamış da değilim. Sanki 7-8 tane milletvekilimiz, yüzde 40 oyumuz var. Bütün belediyeler bizdeymiş gibi tuzumuz kuru oturmuş hala bu salonda en ufak bir şeyde kavga etmeye çalışıyoruz. Biz bu şekilde davranarak, beraberliğimizi, kenetlenmemizi yapmadığımız sürece Gaziantep’te iktidar olamayız” dedi.  

BAHRİ UÇAR

 

17.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz