22 Ekim 2018 Pazartesi
Büyükşehir meclisinde meydan tartışması

Büyükşehir meclisinde meydan tartışması

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisinde ‘meydan’ tartışması yaşandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisinde ‘meydan’ tartışması yaşandı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında dün gerçekleşen meclis toplantında Kamil Ocak stadının yerinin bulunduğu alanda ticari işletme ve konut yapımına izin verilen imar planı değişikliği öngörülen maddede sert tartışma yaşandı.  CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “44 bin metrekare yerde 10 bin metrekare meydan bırakıyorsunuz, 34 bin metrekare konut artı ticari alana veriyorsunuz. Bu yoğunluk bu kenti kaldırmayacak. Bu plana itiraz edeceğiz ve karşı duracağız. Buranın geniş bir kent meydanı olarak yapılmasını talep ediyoruz. Bu yapılan plan bu kente cinayettir” dedi.CHP’li Sucu’ya cevap veren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak ise, 25 bin metrekarelik yeni bir meydan yapılacağını belirterek, “Gaziantep 12 bin metrekare olan demokrasi meydanın iki katı büyüklüğünde bir meydana kavuşmuş olacak. Ama hiçbir şey içerisinde olmayan boş meydanlar meydanları yaşatmıyor. Etrafında kafe, çay ocağı, kitap evi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdirde vatandaşlar o meydanlarda hem gündüz hem gece yaşayacak. Yaşayan meydan dediğimiz konsept de budur” dedi.

MECLİSTE 59 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ocak ayı 2. Birleşim toplantısı dün gerçekleşti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda 59 madde görüşüldü.

44 BİN METREKARE ALANDAN 10 BİN METREKARE MEYDAN YAPILACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ocak ayı toplantısında gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “2014 yerel seçimlerinde stadyum yeri ile ilgi bu kente sözü vardı. Neydi o söz? Valilik, stadyum, kapalı spor salonu ve demokrasi meydanını hepsini birleştirip bu kente devasa bir meydan yapacağız dedi. Seçim beyanında vardı ve billboardlarda reklamı yapıldı. Günlerce bu meydan tartışıldı. Bu plana müdahalemiz olamaz ama bu planı Ankara’dan yapan yetkililere buradan sesleniyorum. Gelin bu kentin halini görün. Burada 44 bin metrekare yeri siz 10 bin metrekare meydan bırakıyorsunuz, 34 bin metrekare konut artı ticari veriyorsunuz. Zaten bitmiş olan kent trafiği bu yapılacak plan ile inan yürüyemeyeceğiz ve nefes alamayacağız. Bu yoğunluk bu kenti kaldırmayacak. Bu alana 34 bin metrekare inşaat alanı geliyor. Stadyumun yerini TOKİ’nin yaptığı bir plan ile bu kenti bitiriyoruz. Bu plana itiraz edeceğiz ve karşı duracağız. Bu planı bozduracağız. Bu kente bu yoğunluğu getirtmeyeceğiz. Buranın geniş bir kent meydanı olarak yapılmasını talep ediyoruz. Bu yapılan plan bu kente cinayettir” dedi.

GAZİANTEP 25 BİN METREKARELİK YENİ BİR MEYDANA KAVUŞACAK

CHP’li Sucu’ya cevap veren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak ise, “2014 öncesinde mevcut stadyumun mülkiyeti TOKİ’ye geçirilmesi karşılığında Gaziantep’e 120 milyon TL değerinde yeni bir stadyum kazandırıldı. Bunun karşılığında da TOKİ eski stadyumun mülkiyetini kendine geçirdi. O dönemde TOKİ’nin önerisi stadyumun bulunduğu alanın tamamına ticaret ve konut alanları doldurmaktı. Toplamda da 135 bin metrekareyi inşaat alanı talep ediyordu. Şuanda gelmiş olduğumuz noktada 30 bin metrekare inşaat alanına kadar düşürmüş bulunmaktayız. Yani 135 binden 30 bin metrekarelik inşaat alanı. Bunun yanında da meydan alanı ile ilgili de vermiş olduğumuz sözün arkasındayız. Eski vergi dairesi binası da dahil toplamda 25 bin metrekarelik yeni bir meydana kavuşacak Gaziantep.  Demokrasi meydanı 12 bin metrekare. Dolaysıyla demokrasi meydanın iki katı büyüklüğünde bir meydana Gaziantep kavuşmuş olacak. Ama hiçbir şey içerisinde olmayan boş meydanlar meydanları yaşatmıyor. Mevcut demokrasi meydanı da yaşamıyor. Neden yaşamıyor? Etrafında ticari üniteler yok. Etrafında kafe, çay ocağı, kitap evi gibi küçük ticari üniteler olduğu takdirde vatandaşlar o meydanlarda hem gündüz hem gece yaşayacak. Yaşayan meydan dediğimiz konsept de budur. Avrupa’da da tüm meydanların etrafında küçük ticari üniteler vardır. TOKİ’nin bize göndermiş olduğu öneride yeni bir daraltma yaptık. Şuandaki plan  şehri rahatsız etmeyecek ve siluetini bozmayacak bir plandır. Sonrasında rahatsız olmayacağımız bir planın altına imza atıyoruz” diye konuştu. 

Tartışmaya neden olan gündemin 29. Maddesi CHP2li meclis üyelerinin red oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi.  BAHRİ UÇAR.

13.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz