8 Aralık 2019 Pazar
Bayram bereketi

Bayram bereketi

Kurban Bayramı hazırlığı, hayvan pazarları ve çarşı pazarlarını hareketlendirdi. Bayrama bir gün kalırken, konuklarına ikramlık almak isteyen vatandaşlarsoluğu çarşı pazarlarda, kurbanlık almak isteyenler soluğu ise hayvan pazarında aldı

. Bayram öncesi bayramlık kıyafet, ayakkabı, şeker, çikolata ve kolonya gibi eşyalar almak için çarşı akın eden vatandaşlar çarşıyı iyice hareketlendirdi.Çok sayıda kişinin akın ettiği çarşıda adım atacak yer kalmadı. Çarşı esnafı bayram öncesi yaşanan hareketlilikten oldukça memnun kalırken, bayrama özel indirim ve kampanyalar düzenliyor. Bayram öncesi çarşıya hareketlilik getiren vatandaşlar ise fiyatların yüksekliğinden yakındı.

Geçmişten günümüze her bayramdan önce vatandaşların alışveriş listesinde ilk sıralarda yer alan bayram şekerleri de tezgâhları renklendirmeye devam ediyor. Bayram şekerinin Ramazan Bayramı kadar ilgi görmediğini belirten Çarşı esnafı, bayramşekerine ilginin yine de yoğun olduğunu belirtti.

Vatandaşlar çarşıya hareketlilik getirdi

Suriyeli nüfus ile birlikte yaklaşık 2 buçuk milyon nüfusa ulaşan Gaziantep’te bayram alışverişi yapmak için ailece Almacı Pazarı ve Gaziler Caddesinin dolduran vatandaşlar çarşıya hareketlilik getirdi. Kurban Bayramı alışverişi dolayısıyla canlanan çarşıda; bayram şekeri, çikolata, lokum ve giyim satışlarında hareketlilik yaşanıyor. Almacı Pazarı ve Gaziler Caddesi esnafı da bayram öncesi yaşanan hareketlilikten oldukça memnun. Satışlar memnun olan çarşı esnafı, bayrama özel indirim ve kampanyalar düzenliyor.

almacı pazarı’nda baharatlara yoğun ilgi

Gaziantep’in tarihi Almacı Pazarı’nda satılan yöresel ürünler de bayram öncesinde vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Kurban Bayramı öncesinde tarihi çarşıda bir hareketlilik yaşandığını belirten çarşı esnafı, Kurban bayramı öncesinde baharatlara ilginin yoğun olduğunu belirtti.

Bayram şekeri tezgâhları renklendiriyor

Geçmişten günümüze her bayramdan önce vatandaşların alışveriş listesinde ilk sıralarda yer alan ve bir gelenek haline gelen bayram şekerleri, tezgâhları renklendirmeye devam ediyor. Kurban Bayramına sayılı günler kalırken Gaziantep’te alışveriş merkezleri, marketler, kuruyemişçiler, pazar ve çarşıdaki tezgâhları süslemeye başlayan bayram şekerleri ve çikolatalar vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bayram şekerinin Ramazan Bayramı kadar ilgi görmediğini belirten Çarşı esnafı, bayram şekerine ilginin yine de yoğun olduğunu belirtti. Şeker ve çikolataların fiyatları ise 10 TL’den 100 TL’ye arasında değişiyor.

Mahallelerde kurulan semt pazarları da hareketli

Kurban bayramı öncesinde Gaziantep'te mahallelerde kurulan semt pazarlarında da bayram hareketliliği yaşanıyor. Mahallelerde kurulan semt pazarlarında tezgah açan esnaf, bayram öncesi alışverişlerde yaşanan hareketlilikten memnun olduklarını belirtti.

BAHRİ UÇAR

9.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz