31 Mayıs 2020 Pazar
Bahçeşehir Koleji Üstün Potansiyelliler Kapanış Programını gerçekleştirdi

Bahçeşehir Koleji Üstün Potansiyelliler Kapanış Programını gerçekleştirdi

Bahçeşehir Okullarında, her yılsonunda düzenlenen Üstün Potansiyelliler (UP) kapanış programı bu yıl da, ilkokul öğrencilerinin proje sunumları ve sertifika töreni ile tamamlandı.

UP eğitiminin amacı, Bahçeşehir Kolejinde öğrenim gören üstün potansiyelli öğrencileri bilimsel tanılama yöntemleriyle keşfetmek ve bu öğrencileri ilgi, yetenek, bilişsel ve sosyal gelişim gibi bireysel farklılıklarını dikkate alarak yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme, etkili iletişim gibi 21. yüzyıl becerileriyle donanmış bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Eğitimin içeriğinde “İleri Düşünme Teknikleri”, “Etkin İletişim”, “Projemi Gerçekleştiriyorum” ve “Yaratıcı Fikirler” dersleri yer almaktadır.

Projemi Gerçekleştiriyorum dersi kapsamında, bu yıl öğrenciler 3 projeyi hayata geçirdiler: Bir Hayal Bir Oyuncak,  Doğa Dostu Yapı ve Parmakların Gördüğü Menü projeleri ile sunumlarını gerçekleştirdiler. Bunlardan en dikkat çekici olanı, içinde bulunduğumuz Engelliler Haftası sebebi ile ‘’Parmakların Gördüğü Menü’’ projesi oldu. Bunun yanında diğer iki proje de velilerden büyük beğeni topladı.

‘’Parmakların Gördüğü Menü’’ projesi, görme engelli bireylerin restoranlarda yemek tercihini yaparken bağımsız olmalarını hedefledi. Öğrenciler, GAP Görme Engelliler Okulu’nu ziyaret ederek, Okul Müdürüne projelerini anlattılar. Gaziantep’te yer alan Mahmood Coffee Kitchen and Cake ile irtibata geçtiler, Braille alfabesi ile basım yapan matbaada menüler öğrenciler tarafından tasarlandı ve aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Projemi Gerçekleştiriyorum: Bu ders dahilinde öğrencinin ilgi alanına uygun bir proje belirlenip merak ettikleri konularda alanında uzman kişilerin desteğiyle derinlemesine öğrenmesi ve çalışmalarını projeye dönüştürmesi sağlanır. Bu derste öğrenciler ilgi duydukları alanda araştırma becerilerini geliştirme fırsatı bulurlarken, öğrencilerin güçlü yanlarını kullanarak zayıf oldukları alanlarda gelişim göstermeleri hedeflenir. Öğrenciler ders kapsamında empati becerilerini kullanarak çevreyi gözlemleyip olası sorunlar belirlerler ve bu olası sorunlara çözüm olacak projeler geliştirirler. Aynı projede yer alan öğrenciler arasında takım anlaşmaları yapılır ve herbir öğrenci yetenek, beceri, hazır bulunuşluk ve ilgileri dahilinde sorumluluklar alarak takım çalışmaları yaparlar. Projemi Gerçekleştiriyorum dersi kapsamında gerçekleştirilen Proje Yönetimi ve Tasarım Odaklı Düşünme becerileri Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olup Bahçeşehir Üniversitesi akademisyen ve uzmanları tarafından k12 düzeyine uyarlanıp pilot uygulamalardan geçtikten sonra programa dahil edilmiştir. Öğrenciler ders kapsamında geliştirdikleri projelerini, sene sonunda yapılan proje şenliğinde velilere ve programdaki diğer öğrencilere sunarlar.

PROGRAMIN MİSYONU

Programın misyonu Bahçeşehir Kolejlerinde öğrenim gören üstün potansiyelli öğrencilerin bilimsel tanılama yöntemleriyle keşfedilip ilgi, yetenek, bilişsel ve sosyal gelişim gibi bireysel farklılıklarını dikkate alan, öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme ve etkili iletişim yeteneklerine sahip, 21.yy becerileriyle donanmış bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

BİR HAYAL BİR OYUNCAK PROJESİ

DOĞA DOSTU YAPI PROJESİ

PARMAKLARIN GÖRDÜĞÜ MENÜ

BÜLTEN

14.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz