8 Aralık 2019 Pazar
Artık cezai işlem uygulanmalı

Artık cezai işlem uygulanmalı

Düğünlerin yoğun yaşandığı yaz aylarında düğünlerde sıkılan maganda kurşunları can almaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Gaziantep Arıl Mahallesi'nde düzenlenen düğünde 12 yaşındaki bir çocuk daha maganda kurşunuyla hayatını kaybetti.

Her düğün sezonunda Gaziantep’te 7-8 kişinin maganda kurşunlarıyla hayatını kaybettiğine dikkat çeken MÜZSAN Genel Başkanı Ahmet Onurlu,“Düğünde sıkılan maganda kurşunuyla bir can daha kaybettik.

Biran önce düğünlerde silah sıkanlar hakkında mutlaka cezai işlem uygulanması gerekiyor. Hem idari para cezası hem hapis cezası uygulanması gerekiyor” dedi. Düğün sahiplerine çağrıda bulunan Onurlu, “Düğün yemekleri cenaze yemeklerine dönüşmesin.

Düğün sahipleri mutlu günün kana bulaştırmasınlar. Düğünler sanatçılarla şenlenir silahla değil. Düğün sahipleri düğünde silah sıkılmasının yasak olduğunu misafirlere söylemesi lazım.   Bütün vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarına davet ediyorum” dedi.

Artık cezai işlem uygulanmalı

Düğünlerin yoğun yaşandığı yaz aylarında düğünlerde sıkılan maganda kurşunları can almaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Gaziantep Arıl Mahallesi'nde düzenlenen düğünde 12 yaşındaki bir çocuk daha maganda kurşunuyla hayatını kaybetti. Her düğün sezonunda Gaziantep’te 7-8 kişinin maganda kurşunlarıyla hayatını kaybettiğine dikkat çeken Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu (MÜZSAN) Genel Başkanı Ahmet Onurlu, “Düğünde sıkılan maganda kurşunuyla bir can daha kaybettik.

Biran önce düğünlerde silah sıkanlar hakkında mutlaka cezai işlem uygulanması gerekiyor. Hem idari para cezası hem hapis cezası uygulanması gerekiyor” dedi. Düğün sahiplerine çağrıda bulunan Onurlu, “Düğün yemekleri cenaze yemeklerine dönüşmesin. Düğün sahipleri mutlu günün kana bulaştırmasınlar. Düğünler sanatçılarla şenlenir silahla değil. Düğün sahipleri düğünde silah sıkılmasının yasak olduğunu misafirlere söylemesi lazım.   Bütün vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarına davet ediyorum” dedi.

Sillah sıkan kişilerin en az 2-4 yıl arası hapis cezası alması gerekiyor

Düğünlerde silah sıkanlar hakkında cezai işlemlerin uygulanmadığını belirten Onurlu, “Biran önce düğünlerde silah sıkanlar hakkında cezai işlem yapılması gerekiyor. Daha önce defalarca dile getirdik. Düğünlerde silah sıkanlar hakkında caydırı cezai işlem uygulanmıyor. Biran önce İçişleri Bakanlığının silah sıkan kişiler hakkında hem idari para cezası hem hapis cezası vermesi gerekiyor. Silah sıkan kişilerin en az 2-4 yıl arası hapis cezası alması gerekiyor” dedi.

Her düğün sezonunda 7-8 kişi maganda kurşunuyla hayatını kaybediyor

Gaziantep’te her düğün sezonunda 7-8 vatandaş maganda kurşunuyla hayatını kaybettiğine dikkat çeken Onurlu, “Gaziantep’te her düğün sezonunda 7-8 vatandaş maganda kurşunuyla hayatını kaybediyor. Geçen hafta da Gaziantep’te Arıl mahallesinde 12 yaşındaki bir çocuk maganda kurşunuyla hayatını kaybetti. Bunun hesabını kim verecek şimdi. Düğüne gelenler hepsi akraba olduğu için kimse tanıklık ve şahitlik yapmıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor artık” dedi.

Düğün sahiplerine de cezai işlem uygulanması gerekiyor

Düğünde silah sıkılmasına izin veren düğün sahiplerine de cezai işlem uygulanması gerektiğini belirten Onurlu, “Düğün sahibi düğün izni aldığında düğünde silah sıktırmayacağına dair taahhütname yapıyor. Düğünde 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybettiğinde düğün sahibi niye çağrılmıyor. Hani düğünde silah sıktırmayacağını taahhüt etmişti. Düğünde silah sıkılmasına izin veren düğün sahiplerine de cezai işlem uygulanmalı. Düğün sahibi ya silah sıkanı getirecek ya da gidip hapis yatmalı” dedi.

Federasyona bağlı sanatçılar düğünlerde silah sıkılmasına izin vermiyor

Federasyona bağlı sanatçı ve müzisyenlerin sahne aldığı düğünlerde silah sıkılmasına izin vermediğini belirten Onurlu, “Gaziantep’te kayıt dışı sanatçı ve müzisyenler var. Düğün sahibi düğün izni almaya gittiğinde güvenlik güçleri düğünde sahne alacak sanatçı ve müzisyenlerin çalışma izin belgesini istemesi gerekiyor. Federasyonumuza bağlı sanatçı ve müzisyenler sahne aldığı düğünlerde silah sıkılmasına izin vermiyor” dedi.

Silah temini çok kolay

Türkiye’de silah kolay temin edildiğine dikkat çeken Onurlu, “Şuanda vatandaşlar internetten silah siparişi veriyor. Silah 24 saate ruhsatıyla birlikte adrese teslim ediliyor. Silah temini çok kolay. Silah temini edilmesi konusunda bir yasanın olması gerekiyor. Taşıma ruhsatı silah almaya kalkıştığında dünya kadar belge isteniyor. Ama internet üzerinden alınan silahlara için hiçbir belge istenmiyor.  Bunun önüne geçilmesi lazım ve bir yasanın olması gerekiyor. Silah temini konusunda bir yasanın olması gerekiyor” dedi.

Maganda kurşunları tehlike saçmaya devam ediyor.

Maganda kurşunlarının oluşturduğu tehlikeye dikkat çeken Onurlu, “Maganda kurşunları tehlike saçmaya devam ediyor. Maganda kurşunları sadece düğünlerde değil yaşamın her alanında tehlike saçıyor. Kentsel dönüşüm ile nüfusun çoğunluğu yüksek katlı binalara yerleşiyor ve caddeden geçen kişiler silahını çıkartıp yukarıya ateş açıyor. Bu kurşunlar yüksek katlı binalarda balkonda olan kişilere isabet edebilir. Rast gele havaya ateş açanlar hakkında mutlaka cezai işlemler uygulanmalı” dedi.

Havai fişeklerin kullanıldığı düğünler denetlenmeli

Havai fişeklerin kullanıldığı düğünlerin de denetlenmesi gerektiğini belirten Onurlu, “Emniyet görevlilerin düğün sahiplerine tutanak imzalatmaları gerekiyor. Düğününde havai fişek atıldığı zaman ceza yazılmalı. Gecenin geç saatlerinde havai fişek atılıyor ve havai fişek adı altında silahlar da kullanıyorlar. Açık alanda düğün yapan düğün sahiplerinin de havai fişekler konusunda hassasiyet göstermesi gerekiyor. Silahların, havai fişeklerin, patlayıcı maddelerin düğünlerde kullanılması 5442 sayılı yasada yasak ama denetimler yok. Düğünlerde denetim yapılsa bu sorun çözülür” şeklinde konuştu.

Düğünler sanatçılarla şenlenir silahla değil

Düğün sahiplerine çağrıda bulunan Onurlu,Düğün sahipleri düğünde silah sıkılmasının yasak olduğunu misafirlere söylemesi lazım. Düğün yemekleri cenaze yemeklerine dönüşmesin. Düğün sahipleri mutlu günün kana bulaştırmasınlar.Düğünler sanatçılarla şenlenir silahla değil.  Düğün sahipleri mutlaka misafirlere silah sıkılmasının yasak olduğunu söylemesi lazım ve davetiyelere mutlaka ‘düğünümüzde silah sıkılması yasaktır’ notunu yazması gerekiyor. Bütün vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı olmalarına davet ediyorum” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

 

9.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz