16 Ekim 2019 Çarşamba
Ak Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı

Ak Parti Srebrenitsa soykırımını kınadı

Srebrenitsa soykırımının 24. Yılı nedeniyle Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapan Ak Parti Kadın Kolları, yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini ve adaletin yerini bulmasını istedi.

AK Parti Gaziantep Kadın Kolları da AK Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın açıklaması ile Srebrenitsa soykırımını kınadı. 1995 yılında gerçekleşen Srebrenitsa soykırımını kınadıklarını belirten AK Parti Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz, “4 milyon 700 bin üyemizle birlikte Srebrenitsa’da yapılan soykırımı kınıyoruz. Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz” dedi.

Ak Parti srebrenitsa soykırımını kınadı  

Srebrenitsa soykırımının 24. Yılı nedeniyle Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapan Ak Parti Kadın Kolları, yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini ve adaletin yerini bulmasını istedi. AK Parti Gaziantep Kadın Kolları da AK Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın açıklaması ile Srebrenitsa soykırımını kınadı.

Srebrenitsa soykırımının 24. Yılı nedeniyle AK Parti Gaziantep İl başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına; AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyup Özkeçeci, AK Parti Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz ile partililer katıldı.

Bosna'da  312 bin kişihayatını kaybetti  

Bosna’da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten AK Parti Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz, “Soğuk savaş döneminin sona ermesi, Yugoslavya’nın dağılması, Bosna’nın bağımsızlığını ilan ettiği referandum birbirini takip eden gelişmelerdir.

Sırplar, Bosna’nın bağımsızlık kararını tanımamıştır. 1992 yılı Nisan ayında Bosna Savaşı Sırplar tarafından başlatılmıştır. Ellerindeki silah gücü ve Birleşmiş Milletlerin silah ambargosunun desteği ile Bosna Savaşı ilerleyen dönemlerde Sırplar tarafından etnik temizliğe dönüşmüştür. 

1995 yılı Temmuz ayında Bosna toprakları insanlığın utanç vesikası olan Srebrenitsa soykırımına şahit olmuştur. Srebrenitsa’da Boşnaklar sistematik işkenceye, tecavüze maruz kalmıştır. 11 yaşından büyük bütün erkekler öldürülmüştür. İşkence ve tecavüz kampına dönen bölgede beş gün içinde resmi kayıtlara göre 8.372 kişi can vermiştir. Bosna’da üç buçuk yıl devam eden savaşta 312.000 kişi hayatını kaybetmiş, 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 27.734 kişi resmî kayıtlara kayıp olarak geçmiştir” dedi.

AVRUPA SREBRENİTSA’DA SOYKIRIMA GÖZ YUMDU

Yılmaz, “20. yüzyıldan 21. yüzyıla bu ayıpla geçen uluslararası kamuoyu, Batı’ya ve buna neden olan ülkelere hesap sormamıştır. Soykırımı kabul etmeyenler başka soykırımların yapılmasına da göz yummuştur. Bugün  ‘özgürlükçü, barış yanlısı, refah isteyen’ bir Avrupa imajı çizilirken, Srebrenitsa’da soykırıma göz yuman Avrupa’dan hiç kimsenin bahsetmemesi oldukça manidardır.

Srebrenitsa annelerinin ilmek ilmek ördüğü 11 yapraklı Srebrenitsa çiçeği yaşanan soykırımı simgelemektedir. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in ‘Bizi toprağa gömmeye çalıştılar, fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.’ sözleri hafızalarımızda güncelliğini korumaktadır. AK Parti iktidarından önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, üst düzey toplantılarda savaş çocuklarının ahından, yaşanan insanlık ayıplarından bahsedilmesi için hiçbir hükümet öncü olmamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyene kadar mazlumların sesini kimse duymamıştır” şeklinde konuştu.

Srebrenitsa'da yapılan soykırım kınıyoruz 

1995 yılında gerçekleşen Srebrenitsa soykırımını kınayan Yılmaz, “Bugün 11 Temmuz 2019. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları teşkilatı olarak Srebrenitsa katliamının 24. Yıl dönümünde 81 il Kadın Kolları Başkanımız, yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat mensuplarımız, 4 milyon 700 bin üyemizle birlikte Srebrenitsa’da yapılan soykırımı kınıyoruz.

Srebrenitsa insanlığın utanç vesikasıdır; unutulmamalıdır. AK Parti, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan zulümden ve adaletsizlikten uluslararası kamuoyunun sorumlu olduğuna inanmış ve bu yüzden ‘HERKES İÇİN ADALET’ ilkesini temel almış bir harekettir. Bugüne kadar toplumları birbirine düşüren ırkçı, İslamofobik, etnik nefreti körükleyen ideolojilerden insanlık adına hiçbir kazanım elde edilmemiştir.

Geleceğe umutla bakabilmenin yolu; huzuru, refahı, adaleti ve insanı temel alan çalışmaları kendimiz kadar başkaları içinde istemekten geçmektedir. Srebrenitsa’da yaşanan soykırımda gerçek suçluların hukuk karşısında hesap vermesini, adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Srebrenista Annelerinin ve tüm Boşnakların başı sağolsun” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

12.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz