23 Ekim 2018 Salı
Adalet Şurası başladı

Adalet Şurası başladı

"Son 15 yılda hükümetlerimizce, adalet alanında daha önce hiçbir dönemde görülmemiş yatırımlar ve hizmetler yapılmıştır”

"Son 15 yılda hükümetlerimizce, adalet alanında daha önce hiçbir dönemde görülmemiş yatırımlar ve hizmetler yapılmıştır”

Avukatlık mesleğinin koşulları iyileştiriliyor

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Adalet Şurası başladı. Türkiye de ilk kez düzenlenen ve iki gün sürecek olan Adalet Şurası’nın açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Son 15 yılda hükümetlerimizce, adalet alanında daha önce hiçbir dönemde görülmemiş yatırımlar ve hizmetler yapılmıştır” dedi. 2016'da adli yargıda İstinaf Mahkemeleri'ni 9 bölgede faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Gül, bu yıl mahkeme sayısını 15'e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

2002'de 354 olan adliye sayısını 764'e çıkardıklarını, halen 40 adliye binası inşaatının sürdüğünü, her ile kurulan adli tıp hizmetlerini ülke genelinde yaygınlaştırdıklarını anlatan Gül, onarıcı adalet anlayışını ve alternatif uyuşmazlık çözümlerini geliştirmeye, arabuluculuk ve uzlaşma kurumlarını güçlendirerek uygulama alanlarını genişletmeye devam ettiklerini vurguladı. Gül, yargılamanın temel unsurlarından olan avukatlık mesleğinin koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalara hız vereceklerini de açıkladı.

“Mağdur haklarını koruyan ve geliştiren, mağdur odaklı bir ceza adaleti için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

"Küçük alacaklarda vatandaşlarımızın yolunu icra dairesine düşürmeden borcun hızlı ve masrafsız tahsili için yeni bir takip usulü üzerinde çalışıyoruz.”

11.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz