22 Ekim 2018 Pazartesi
25 Aralık devlet hastanesi sankopark ta şeker ölçümü yaptı

25 Aralık devlet hastanesi sankopark ta şeker ölçümü yaptı

14-21 Kasım tarihleri arasında kutlanan Dünya Diyabet Haftası kapsamında Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşların ücretsiz şeker ölçümü gerçekleştirildi.

14-21 Kasım tarihleri arasında kutlanan Dünya Diyabet Haftası kapsamında Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşların ücretsiz şeker ölçümü gerçekleştirildi. Sankopark AVM’de gerçekleşen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi vardı. 14-21 Kasım tarihleri arasında kutlanan Dünya Diyabet Haftası kapsamında diyabet eğitim hemşireleri vatandaşlara ücretsiz şeker ölçümü yaptı.

25 aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mehmet Emin Türk, 25 aralık Devlet Hastanesi Diyabet okulu müdürü Dahiliye Uzmanı Dr. Ömer Arif PAMUK’un yanı sıra hastane personelleri de katıldı. Diyabetin dünyamızda ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Dâhiliye Uzmanı Ömer Arif PAMUK, 5 hafta da 900 kişiye diyabet eğitimi verdiklerini ifade etti.

PAMUK yaptığı açıklamada “ Günümüzde diyabet gibi ciddi bir sağlık sorunu var. Dünya Diyabet Haftası kapsamında da bugün parmak ucu kan şekeri ölçümü yapıyoruz. Böylece hem şeker kontrolü hem de yeni tanı hastaları yakalamış oluyoruz. Daha öncesinde de 5 hafta da 900 kişiye diyabet eğitimi verdik ve eğitim süreçlerimiz de devam ediyor. Bugün ki etkinlikte de toplumu diyabet hakkında bilgilendirmenin yanı sıra diyabet okuluna kayıt yaptırma ve isteyenlere parmak ucu kan testi yapıyoruz. Belli değerlerin üzerinde olanları 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne yönlendirilip kontrolleri yapılıyor. Bazen yeni tanı diyabet hastaları yakalıyoruz. Hastalarımıza eğitim verip tedavilerine başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 HASTANE YÖNETİCİSİ

Diyabet hastalarının mutlaka doktor kontrolüne gelmesi gerektiğini söyleyen Hastane Yöneticisi opr.dr.M.Emin TÜRK “Diyabet hastalarının mutlaka doktor kontrolüne gelmesi gerekir. Vatandaşlarımızın 3 ayda 1 şikâyet olmasa da rutin kontrole gelmesi gerekir. Bunun dışında çoğu insan diyabet olduğunun farkında değil. Bu bölgede de diyabet çok fazla görülmekte ve çok hızlıca artmakta dünyamızın artık ciddi bir sağlık sorunu haline geldi. Diyabet hastası olmayanların ise yılda en az 1 defa da olda gelip kan kontrolü yapmaları fayda sağlayacaktır. Kilo alımı, hareketsizlik ve obezite gibi rahatsızlıklar varsa hastaların mutlaka hastaneye uğrayıp kontrol yaptırmalarında fayda var” diye konuştu.BÜLTEN

16.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz