24 Mayıs 2018 Perşembe
15 Temmuz Bir Milattır

15 Temmuz Bir Milattır

Gaziantep’te STK'lar 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla ortak açıklama yaparak Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin sigortası olduğunu belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altındaki Gaziantep Oda ve Borsa Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu Başkanları ile HAK-İŞ, MEMUR-SEN, KAMUSEN, TİSK, TÜRK-İŞ, TESK, ve TZOB temsilcileri 15 Temmuz yıldönümü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı. STK’lar adına ortak açıklamayı okuyan Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin sigortası olduğunu belirterek, “15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. Bu yüzden 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

81 İLDE AYNI ANDA ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Gaziantep’te STK'lar 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde ortak açıklama yaptı. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadını oluşturan Sivil Toplum Kuruluşları (STK); Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Gaziantep Sanayi Odası'nda (GSO) düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin sigortası olduğunu belirtildi. Türk-İş, TESK, Memur-Sen, Hak-İş, TZOB, TİSK, Türkiye Kamu-Sen ve TOBB, 15 Temmuz'un yıldönümü dolayısıyla yaptığı ortak açıklamayı 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdi. Gaziantep’te STK’lar adına ortak açıklamayı yapan Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin sigortası olduğunu belirterek, “15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

15 TEMMUZ RUHUNU CANLI TUTACAĞIZ

81 ilde aynı anda ortak açıklamayı yaptıklarını belirten Topçuoğlu, “Bu masada oturan demokrasi sevdalısı kurumlar olarak, bu ortak açıklamayı 81 ilde aynı anda yapıyoruz. Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

O GECE BİR DESTAN YAZDIK

15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğunu ve 15 Temmuzda destan yazıldığını belirten Topçuoğlu, “15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ RUHU DEMOKRASİNİN SİGORTASIDIR

Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin sigortası olduğunu vurgulayan Topçuoğlu, “15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.” Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2 bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır” dedi.

FETÖ İLE HER ALANDA MÜCADELE EDİLMELİ 

Türkiye’de bir daha darbe girişimlerinin yaşanmaması için FETÖ ile her alanda mücadele edilerek milletin vicdanının rahatlatılması gerektiğini ifade eden Topçuoğlu, “Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır” ifadelerini kullandı.

BİR YIL GEÇMEDEN EKONOMİDE YÜZDE 5’LİK BÜYÜMEYİ YAKALADIK 

15 Temmuzdan sonra da Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini ancak darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladıklarına dikkat çeken Topçuoğlu, “En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı. FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE DÜNYANIN EN ZOR STRES TESTİNDEN BAŞARI İLE ÇIKMIŞTIR

Türkiye’nin dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıktığını belirten Topçuoğlu, “Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var” dedi.

ORTAK AKILLA YENİ BİR REFORM SÜRECİ BAŞLATMALIYIZ

15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladıklarını artık ortak akılla yeni bir reform süreci başlatılması gerektiğini dile getiren Topçuoğlu, “15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

DARBE VE TERÖR BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Darbe ve terörün bir insanlık suçu olduğunu belirten Topçuoğlu, “Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz. Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ’U ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ 

15 Temmuz’u asla unutmayacaklarını vurgulayan Topçuoğlu, “Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

14.07.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz