23 Ekim 2018 Salı
15 günlük süre 30 güne çıkarılmalı

15 günlük süre 30 güne çıkarılmalı

(GTO) Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından ortaklaşa olarak “Defter Beyan Sistemi” ve “İzaha Davet” adı ile yeni getirilen uygulama hakkında bir bilgil

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından ortaklaşa olarak “Defter Beyan Sistemi” ve “İzaha Davet” adı ile yeni getirilen uygulama hakkında bir bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, İzaha Davet’te uygulanan komisyonlarda verilen 15 günlük sürenin 30 güne çıkarılması gerektiğini  belirterek,  “İzaha davette her iki taraf da kazanmış oluyor. Bu düzenlemeyi çok olumlu buluyoruz ve destekliyoruz. Ancak bu düzenlemede verilen 15 günlük sürede mükellef bu sürede düzeltme yapacak ve 15 gün içerisinde ödeme yapacak. Mükellef 15 gün içinde düzeltme yapmazsa ve ödeme yapmazsa ceza yüzde 50’ye çıkıyor. Bu nedenle bu süre 30 güne çıkarılması ve ödeme geciktirdi ise yalnızca gecikme zammı uygulamasının getirilmesi gerekiyor” dedi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından ortaklaşa olarak “Defter Beyan Sistemi” ve “İzaha Davet” adı ile yeni getirilen uygulama hakkında bir bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, İzaha Davet’te uygulanan komisyonlarda verilen 15 günlük sürenin 30 güne çıkarılması gerektiğini söyledi. 

“DEFTER BEYAN SİSTEMİ” VE “İZAHA DAVET” UYGULAMASI ANLATILDI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası tarafından ortaklaşa olarak “Defter Beyan Sistemi” ve “İzaha Davet” adı ile yeni getirilen uygulama hakkında bir bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşen programa; Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, Gaziantep Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya ve çok sayıda muhasebeci katıldı.

TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK VE AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ

Gaziantep Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay, muhasebecilerin teknolojik gelişmeleri takip etmek ve ayak uydurmak zorunda olduklarını belirterek, “Günümüzde mesleğimizi yaparken dünya literatürdeki değişimlerden bağımsız düşünmek çok zordur. Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Bu Defter Beyan Sistemi de elektronik uygulama da göstermektedir ki bir kez daha bu konuda bizlerin bir adım önde olmamız gerektiği düşüncesindeyiz. Günümüzde sadece muhasebe kayıtlarının girilmesi, defterlerin yazılması, düzenlemesi, beyanların hazırlanmasını muhasebe olarak tanımlamak biraz geride kalmak olacak” dedi. 

UMARIZ KOMİSYONLAR ARASINDA UYGULAMA FARKLILIKLARI OLMAZ

İzaha Davet sisteminde uygulanacak komisyonlar arasında uygulama farklılığı endişesi taşıdıklarını belirten Özbay, “İzaha Davet sistemi 2017 yılının eylül ayında uygulamaya girdi. Buradaki çekincemiz İzaha Davet’te komisyonlar vasıtasıyla yapılıyor ve incelemeler ona göre sonuçlanacak. Umarız ki komisyonlar arasında uygulama farklılıkları olmaz. Olduğu takdirde de bunun biran önce bir yasal statüye oturtturup yeknesanlık sağlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu. 

YENİ SİSTEM İLE MUHASEBECİLERİN DAHA İYİ NOKTAYA GELECEĞİNE İNANIYORUM

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, “Dijital dönüşümün ve hayatın her alanında baş döndürücü hızla alışkanlıklarımızı yaşam biçimimizi değiştirdiğimizi hepimiz görüyoruz. İnternetin de hayatımıza girmesiyle birlikte dönüşümün özellikle iletişimde kalmasını bekleyemezsiniz. Üretimden ticarete, pazarlamadan bankacılık işlemlerine ve ticaret odasındaki işlemlerimiz aklına gelebilecek her alanda dönüşüm yaşanıyor. Artık oyunun kuralları da değişiyor. Yaşanan bu değişimin ülkelerin dijital dönüşüme girmesine sebep oldu.  Bugün de vergi sisteminde yaşanan dijital dönüşümü konuşuyoruz. Bu yeni sistem ile muhasebecilerin daha iyi noktaya geleceğine inanıyorum” dedi.

15 GÜNLÜK SÜRE 30 GÜNE ÇIKARILMALI

Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali İhsan Kaya, İzaha Davet uygulanmasında uygulanan komisyonlarda verilen 15 günlük sürenin 30 güne çıkarılması istediklerini belirterek,  “İzaha Davet uygulanması 1 Eylül 2017’de yürürlüğe girmiştir. Bu düzenlemeyle mükelleflerle ilgili incelemelerde hem maliyeye  hem de mükelleflere yeni kolaylıklar getirmiştir. Buna göre 482 sayılı tebliğde belirtilen kapsamda mükellefler maliyenin izah değerlendirme komisyonu tarafından izaha davet edilecekler ve 15 gün içerisinde yapacakları izah komisyon tarafından kabul edildiği takdirde konuyla ilgili işlem yapılmayacaktır. Ancak aksi durumunda 15 gün içerisinde mükellef gerekli düzeltmeyi yaptığı takdirde yüzde 20 oranında bir vergi cezası ödeyecektir. Gerekli düzeltmeyi yapmadığında ise inceleme veya takdir komisyonuna sevk edilecektir. Daha önce mükellef direk incelemeye veya takdir komisyonuna sevk ediliyordu. Buda hem mükellefin hem serbest mali müşavir hem de vergi müfettişinin mesaisini alıyordu. İzaha davette ise hem mükellef hem maliyenin bu konuda ki iş yükü azalmakta hem de mükellef ve meslek mensubu inceleme tedirginliği yaşamamaktadır. Her iki taraf da bu şekilde kazanmış olmakta. Bu bakımdan düzenlemeyi çok olumlu buluyoruz ve destekliyoruz. Ancak bu düzenlemede verilen 15 günlük sürede mükellef bu sürede düzeltme yapacak ve 15 gün içerisinde ödeme yapacak. Mükellef 15 gün içinde düzeltme yapmazsa ve ödeme yapmazsa ceza yüzde 50’ye çıkıyor. Bu nedenle bu süre 30 güne çıkarılması ve ödeme geciktirdi ise yalnızca gecikme zammı uygulamasının getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.  BAHRİ UÇAR

10.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz