24 Haziran 2019 Pazartesi
10 Ekim katliamı anıldı

10 Ekim katliamı anıldı

Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 103 kişi, ölümlerinin 3'üncü yıl dönümünde Gaziantep anıldı.

Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 103 kişi, ölümlerinin 3'üncü yıl dönümünde Gaziantep anıldı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış Ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Ankara katliamı için DİSK binasında basın açıklaması düzenledi. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış Ve Dayanışma Derneği adına ortak açıklamayı okuyan Disk Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3 Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

10 EKİM KARANFİLLERİMİZİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

10 Ekim 2015 tarihinde “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine yapılan saldırıda, 103 kişi yaşamını yitirmiş, 500'e yakın kişi yaralanmıştı.Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 103 kişi, ölümlerinin 3'üncü yıl dönümünde Gaziantep anıldı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış Ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Ankara katliamı için DİSK binasında basın açıklaması düzenledi. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış Ve Dayanışma Derneği adına ortak açıklamayı okuyan Disk Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, 10 Ekimde hayatını kaybeden karanfilleri unutmayacaklarını belirtti.

103 ARKADAŞIMIZI SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

10 Ekimde Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarından birisinin gerçekleştiğini ifade eden Güdücü, “10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Bundan üç yıl önce,  Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarından biri gerçekleşti. Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor” dedi.

ACIMIZ KADAR ÖFKEMİZ DE TAZELİĞİNİ KORUYOR

Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar hukuki mücadeleyi sürdürmeye devam edeceklerini belirten Güdücü, “Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Ankara 4 Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirildi. Duruşmalarda yaşananlara bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklı edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması ile sınırlı kaldığı anlaşılmaktadır. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” şeklinde konuştu.         

BARIŞ KARANFİLLERİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜ BİR KEZ DAHA YİNELİYORUZ

Olayın gerçek faillerinin bulununcaya kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Güdücü, “Emek, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3 Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Demokrasi, eşitlik, barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.

10 EKİMİ UNUTMAYACAĞIZ GERÇEK KATİLLER CEZALARINI ÇEKİNCEYE KADAR

Anma programında konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Kenan Seçkin ise, katliamının gerçek faillerinin bulup cezasını çekinceye kadar 10 Ekimi unutmayacaklarını belirterek, “10 Ekim Türkiye cumhuriyeti tarihini en kanlı katliamı. Dolaysıyla bunun faillerinin mutlak süratle yakalanıp, cezasını çekmesi en büyük temennimiz. Biz bunun gerçek faillerinin bulup cezasını çekinceye kadar her zaman 10 Ekimi unutmayacağız, unutturmayacağız, yaşatacağız taki gerçek katiller cezalarını çekinceye kadar” diye konuştu.

BAHRİ UÇAR

11.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz